Wspomniane w odcinku:

Transkrypcja

[00:00:01.200] To co - piąteczek, piątunio. Godzina koło trzynastej. A my ruszamy znowu w las. Idziemy.

[00:00:19.450] Tak zastanawiałem się o czym dzisiaj porozmawiamy. W końcu wymyśliłem. Porozmawiamy o czymś… co jest specjalizacją każdego programisty. Każdy programista się tym zajmuje. Każdy programista z tego żyje w sumie, bo każda aplikacja, każda cząstka internetu, każdy komputer to robi. Chodzi o automatyzację.

[00:00:50.370] Pewnie się zapytasz “jak to tak?"; “jak to tak z automatyzacją?"; “dlaczego jak mamy tyle różnych aplikacji, tyle różnych serwisów, to każda robi automatyzację?”. Chodzi o to, żeby oddelegować swoją pracę komputerowi. Komputer jest tańszy i w wielu czynnościach jest szybszy. I nie narzeka jak różni pracownicy. Nie narzeka i nie idzie na chorobowe. Czasami komputer się oczywiście zepsuje, ale to wtedy szybko wymieniasz na nowy i masz nową, działającą instancje.

[00:01:44.320] I tak pierwszy raz naprawdę głośno o automatyzacji było kiedy wynaleziono druk. Gutenberg wynalazł druk i dzięki temu zamiast ręcznej roboty można było składać te czcionki i składać książki w znacznie krótszym czasie. To pozwoliło na zmniejszenie analfabetyzmu, zwiększenie piśmienności i wyedukowanie ludzi. Łatwiejszym sposobem niż ręczne przepisywanie każdej księgi, literki po literce, zdania po zdaniu.

[00:02:15.250] To po raz kolejny głośno było w trakcie rewolucji przemysłowej. Tam maszyny po prostu zastępowały część pracy ludzi i często, że zastępowały część ludzi, ci się buntowali. To był przykład pierwszy przykład negatywnego postrzegania automatyzacji. Ludzie po prostu martwili się, że nie będą mieli pracy, że nie będą mieli z czego żyć. Że maszyny po prostu zastąpią ich całkowicie. I w pewnych branżach tak. Maszyny zastąpiły praktycznie całkowicie ludzi. Wystarczą tylko jacyś kontrolerzy, albo ludzie znający się na tych maszynach. Wiedzący jak je konserwować. Ale dzięki temu, że automatyzacja poszła do przodu zmieniły się zawody. Po prostu powstały nowe zawody, które nie istniały wcześniej. I tak jest cały czas. Cały czas powstają różne nowe zawody, jak np. 10-15 lat temu słyszałeś/słyszałaś o zawodzie “youtuber”?

[00:03:23.170] Nie było takiego. To dopiero dzięki Youtube coś takiego stało się w ogóle możliwe. Potem pojawiły się komputery i różne programy, różne algorytmy, które zastępowały pracę ludzi. I teraz coraz więcej branż przenosi się (w mniejszej lub większej części) do chmury. Oczywiście jakieś fizyczne maszyny są w fabrykach, ale coraz więcej procesów jest przerzucanych właśnie na aplikacje, na różne serwisy.

[00:03:59.030] To pozwala po prostu na większą skalowalność danego biznesu. Obcina koszty i obcina niepewność związaną np. z pracownikami, czy niepewność związaną z niedziałaniem serwisu. Oczywiście, jeśli system jest odpowiednio zbudowany.

[00:04:27.630] I tak np. w książce “Bold” autorzy, Kotler i Diamandis, mówią o tym jak coraz większa liczba rynków będzie wypierana przez takie technologie, które: po pierwsze zcyfryzują, po drugie zdemokratyzują rynek, a po trzecie po prostu sprawią, że istniejące rynki staną się niepotrzebne w zasadzie. I autorzy w tej książce podkreślają, że najlepszym sposobem wdarcia się na dany rynek jest sprawienie, że dana technologia będzie połączona z internetem, będzie demokratyczna i będzie mogła się skalować w zasadzie do woli.

[00:05:17.110] Tylko to oczywiście nie jest tak, że my programiści jesteśmy najlepsi, jesteśmy wszystkim i bez nas świat by nie istniał. Bo jest dokładnie odwrotnie.

[00:05:26.260] Jako programiści całe IT działa jako wsparcie biznesu. Nie jako rdzeń biznesu, bo bez konkretnego biznesu, bez konkretnej branży, po prostu świat IT by nie istniał. Wyobraź sobie jakąkolwiek aplikację i wyobraź sobie, czy gdyby nie istniały fizyczne biznesy oparte na świecie IT, oparte na chmurze, to czy ta chmura by się sama z siebie utrzymała? Po co by była w ogóle? Tak właśnie, mimo że obecnie większość większość firm działa w chmurze, większość firm działa w ogóle w oparciu o jakiekolwiek aplikacje, to świat bez tych aplikacji (te branże bez tych aplikacji) mogłyby istnieć, a na odwrót już ciężej. Aplikacje bez danej firmy bez danego rynku to już gorzej.

[00:06:31.510] Z drugiej strony to nie zmienia faktu, że programiści, że całe IT i w ogóle aplikacje dają czas. Po prostu pozwalają na skalowanie firmy. A poza tym pomagają odzyskać czas i pieniądze. Za pomocą aplikacji często wykonanie jakiejś czynności jest tańsze i szybsze. Czy masz iść i zatrudnić się jakiegoś programistę? No nie. Programista najczęściej nie będzie Ci potrzebny, bo w tej chwili jest wystarczająco dużo aplikacji, które robią jakąś czynność bez potrzeby zatrudniania programisty. Bez potrzeby zatrudnienia całego zespołu, bez potrzeby budowania aplikacji od podstaw. Po prostu wiele rozwiązań już jest wdrożonych na zasadzie subskrypcji, czy po prostu jako aplikacja do kupienia.

[00:07:30.610] Co więcej, obecnie powstaje coraz więcej aplikacji typu no-code. Nie potrzebujesz znajomości technikaliów, żeby zbudować jakąś aplikację na własną rękę. Po prostu masz gotowe klocki, z których możesz poskładać gotową aplikację: czy to forum, czy jakąś bardziej złożoną, czy jakąś opartą na mapach. Ale nie potrzebujesz znajomości programowania. Nie musisz znać się na technologii. Po prostu wchodzisz w serwis i budujesz z klocków. Takie Lego dla programistów. Przykładem takich aplikacji jest Webflow, albo Bubble.

[00:08:11.000] O Webflow ostatnio stało się głośno, ponieważ ktoś zbudował grę Civilization IV (odbudował ją) właśnie korzystając z tej aplikacji. Bez znajomości technikaliów po prostu budował z klocków i stworzył działającą grę, z większością funkcji danej gry.

[00:08:28.630] Z drugiej strony Bubble jest znany z tego, że obecnie chyba pnie się najbardziej w górę, wśród aplikacji typu no-code. Jakiś czas temu, ze dwa-trzy miesiące temu słyszałem o tym, że aplikacja stworzona za pomocą Bubble została sprzedana do jakiegoś venture capital za kilka milionów dolarów. Chodziło o aplikację typu forum do poszukiwania pracy. Coś w tym stylu. Nie wiem dokładnie, ale nawet aplikacja stworzona za pomocą aplikacji no-code sprzedała się jako startup.

[00:09:14.590] Dodatkowo to nie jest tak, że te aplikacje są jakieś świeże, jakieś nowe. Ten rynek w sumie już działa od dawna. Tyle, że do tej pory głównie działał w świecie marketingu. Czy to aplikacje do budowania landing page, czy to aplikacje do budowania ładnych mailingów. Te dwa rozwiązania były najpopularniejsze w świecie no-code. A teraz od jakiegoś czasu aplikacje no-code rozszerzają swoją działalność na budowanie szerszej gamy aplikacji. Na budowanie dowolnej aplikacji z gotowych klocków.

[00:09:57.880] Z drugiej strony jest coś takiego jak automatyzacja. I tutaj prym wiodą dwa serwisy (może trzy). Pierwszy to jest IFTTT. Drugi to Zapier. Trzecia opcja, trzecia z popularnych opcji to jest Integromat. To działa podobnie jak Zapier (a jak działa Zapier? - o tym już zaraz).

[00:10:25.110] W sumie o tych trzech konkretnie opowiem w innych odcinkach, ale tak z grubsza: IFTTT jest darmowe. Przeznaczony jest głównie do home automation. Ale w sumie pozwala na wiele więcej, bo sam np. używam IFTTT do przypominajek, że mam nieodebrane połączenie. Jeśli nie odbiorę połączenia, no to przychodzi mi później mail. Wieczorem przychodzi mi mail, że mam oddzwonić. I to w sumie proste, ale skuteczne. Druga rzecz - Zapier. To chyba najpopularniejsza i pozwala na najwięcej rzeczy. W płatnej wersji tam można prawdziwy kombajn integracji zrobić. Ale w skrócie, chodzi o to, że Zapier przerzuca dane pomiędzy różnymi serwisami.

[00:11:23.940] Działa podobnie jak IFTTT, tylko jest bardziej rozbudowany. Dodatkowo w Zapierze można ustawić różne warunki. Jeśli dane przyjdą z jednego serwisu, to przetwórz je, zrób coś z nimi, dopiero potem wyślij do innego. Podobnie działa Integromat, który jest tańszy, ale ma mniej integracji.

[00:11:50.770] Tylko dzisiaj Ci zajawiam te trzy serwisy. Dokładnie pogadamy o tym innym razem, bo to są prawdziwe kombajny. Wiele można z tym zrobić. Można zastąpić w sumie dziesiątki aplikacji i zaoszczędzić dziesiątki godzin za pomocą takich aplikacji.

[00:12:06.370] To tyle na dzisiaj do powiedzenia. Ja ruszam w dalszą trasę po lesie. A ty daj znać, czy używasz automatyzacji. Czy dużo czasu ci oszczędza? I jakich aplikacji używasz? A tymczasem trzymaj się. Do następnego razu. Cześć.