Transkrypcja

[00:00:00.450] Cześć. Środa (to samo miejsce), a my znowu ruszamy porozmawiać. O czym dzisiaj? Dzisiaj będzie o pieniądzach.

[00:00:22.500] I właśnie dzisiaj co nieco o pieniądzach w branży internetowej. A dokładniej o przyjmowaniu pieniędzy, czyli o serwisach, za pomocą których przyjmujemy płatności za nasze usługi, za nasze produkty. Ale o tym zaraz - dodziemy tylko na miejsce.

[00:00:50.830] No to od początku. Każdy przedsiębiorca musi przyjmować płatności w jakikolwiek sposób za swoje usługi. To jest jasne. Tylko w zwykłym sklepie to jest proste. Dajesz jakiś produkt dostajesz gotówkę. I tyle. A w świecie internetu to troszkę się komplikuje, bo możesz albo przyjąć przelew, albo wykorzystać jakąś bramkę płatności. Ewentualnie dochodzi płatność Blikiem lub kartą.

[00:01:25.270] Jest masa możliwości i z każdym dniem liczba tych możliwości rośnie. A która jest najlepsza? W zasadzie żadna. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. A teraz na szybko omówimy każdą z tych metod. Tak z grubsza, żebyś wiedział z czym się to je.

[00:01:55.900] Park Rzeczny Drwinka. Jeśli znasz jakieś, takie jeśli znasz tereny w tym stylu w Krakowie poleć mi. Chętnie się przejdę, przejadę, sprawdzę.

[00:02:08.680] To od początku. Pierwsza metoda, która pewnie przychodzi ci do głowy to jest zwykły przelew internetowy. I to jest podstawowa metoda. Podstawowa metoda w Polsce; w Stanach nie wiem, czy to jest popularniejsze, czy karta kredytowa. Ale tutaj u nas to jest pierwsza metoda płatności, która przychodzi do głowy. Tyle, że ma oczywistą wadę. Po pierwsze musisz ręcznie sprawdzać, czy przelew dotarł. Po drugie tytuł musi być odpowiedni. Tytuł musi być ustawiony tak, żebyś wiedział za co ktoś zapłacił.

[00:03:09.020] Druga metoda - karty. Jak już jesteśmy przy gotówce, to teraz co nieco o kartach. To też jest bardzo wygodna metoda płatności. Tyle, że tutaj już potrzebujesz jakiejś jakiejś bramki, jakiegoś operatora płatności. I minusem (co w sumie nie jest minusem, ale nie jest powszechnie znane), minusem jest to, że podajesz numer karty, podajesz numer zabezpieczający i wydaje się, że to jest niebezpieczne. I rzeczywiście. Z jednej strony może tak być, bo ktoś może podejrzeć ten numer i numer karty, ale z drugiej strony firmy wydające karty o tym wiedzą. MasterCard, Visa wiedzą, że to jest względnie niebezpieczna metoda.

[00:04:00.910] Tak, że jest coś takiego jak Chargeback. Coś takiego jak reklamacja. I właśnie te reklamacje często są rozpatrywane pozytywnie przez firmy wydające karty, bo względnie łatwo takie karty ukraść. Bo względnie łatwo takie numery podejrzeć i użyć do nieautoryzowanych płatności. Tyle, że tutaj jest taki myk, że takie reklamacje działają tylko, jeżeli płacisz kartą. Jeżeli płacisz już przez bramkę płatności czyli np. Tpay, albo coś takiego, niby wpisujesz numer karty, ale jednak to nie jest to samo. Takie reklamacje są uznawane tylko i wyłącznie jeżeli płacisz za coś przez internet z numeru karty. Możesz wtedy złożyć reklamację. Możesz bez problemu (względnie bez problemu) odzyskać pieniądze.

[00:05:15.340] Tak, że z jednej strony ta metoda wydaje się niebezpieczna. Z drugiej strony to jest chyba obecnie najlepiej zabezpieczona metoda, bo te reklamacje pozwalają we w miarę szybkim czasie odzyskać pieniądze, które ktoś ukradł.

[00:05:37.720] Byliśmy przy kartach no to pójdziemy krok dalej - do operatorów płatności i ogólnie firm, za pomocą których możemy zapłacić (kartą, czy to szybkim przelewem).

[00:05:52.000] Zacznijmy może od PayPal. To jest w sumie najpopularniejsza metoda płatności z takich bramek na Zachodzie. Zachodnie państwa są bardziej rozwinięte, ale to też ma swoje minusy, bo ich system bankowy jest starszy. I w związku z tym PayPal, mimo że nie jest najlepszy technologicznie, mimo że ma swoje ograniczenia i jest względnie drogi to jednak jest najpopularniejszym systemem na Zachodzie.

[00:06:23.980] Czy to w Niemczech, czy w Ameryce. Z tego co pamiętam to ma 3 albo 3,5 procenta prowizji, ale pozwala właśnie na płatność za pomocą kart kredytowych. W miarę łatwo się płaci, bo czasami (jak już masz spięte konto) wystarczy tylko kilka kliknięć. Nawet czasami wystarczy tylko jedno kliknięcie i już zapłacone za coś. To jest wygodne i dla sprzedawców, i dla kupujących. Bez problemu możesz też zrobić takie konto sprzedawcy.

[00:07:02.580] Był PayPal to czas na jego konkurencję - Stripe. Powstał kilka lat temu, parę ładnych lat bo PayPalu, ale szybko zdobył popularność łatwością integracji z jakimś sklepem, ze stroną, z aplikacją. Bo Stripe stawia na prostotę właśnie integracji swojego systemu z systemem sprzedażowym.

[00:07:29.180] I to jest największy konkurent PayPala i na drugim miejscu pod względem rozpoznawalności takich systemów na świecie. Pierwszy jest PayPal, drugi jest właśnie Stripe. Jeśli planujesz sprzedawać coś za granicę to polecam zintegrować się z jednym z tych dwóch systemów. Ogromnym plusem jest też to, że jest po pierwsze tańszy i ma sporo integracji, takich jak np. przelewy24.

[00:08:04.480] Jednym kliknięciem możesz włączyć Przelewy24 i wtedy użytkownik może wybrać, czy płaci Stripem, czy przelewami24. Minusem jest to, że w Stripe płacisz tylko kartą. Akceptuje tylko płatność kartą, bo nie ma ani swojego portfela, ani integracji z szybkimi przelewami. Ale z drugiej strony Integracja z przelewami24 załatwia tę sprawę. Ktoś może zapłacić, albo kartą, albo jej się nie chce płacić kartą to wtedy klika zintegrowaną metodę i robi szybki przelew.

[00:08:53.020] No to płynnie przejdźmy do tych przelewów24. To jest chyba najpopularniejszy w Polsce system płatności. Najpopularniejszy system płatności w (polskim) internecie, bo możesz płacić szybkim przelewami, kartą, albo zwykłym przelewem; jak Ci najwygodniej. Plusem jest to, że wspiera najpopularniejszą metodę płatności w Polsce. Właśnie te szybkie przelewy. Po prostu klikasz na ikonkę swojego banku, wpisujesz hasło, przepisujesz kod (czy jakkolwiek masz zabezpieczone to konto) i zapłacone. Nie musisz ręcznie wpisywać przelewu, nie musisz jakoś kombinować, szukać karty, czegokolwiek. Po prostu parę kliknięć i zapłacone. Minusem jest to, że to jest względnie mało używany system na Zachodzie.

[00:09:52.150] Zachodnie systemy są duże, starsze i przez to mniej podatne na zmiany technologiczne; mniej zaawansowane technologicznie. Wbrew pozorom właśnie w Polsce mamy bardzo nowoczesną bankowość. Bardzo nowoczesne rozwiązania w bankach, płatnościach i po prostu jesteśmy do przodu. Jesteśmy przed Zachodem (pod tym względem).

[00:10:35.270] Jeszcze powiem o czymś takim jak tpay albo PayU. To są bardzo podobne [systemy]. To jest po prostu konkurencja. Konkurencyjne systemy do przelewów24, nie gorsze. Nie pamiętam jak jest z supportem w każdym z nich. W sumie jedynym systemem do tej pory, którego używałem to jest Stripe z integracją z przelewami24. A tak to musisz po prostu porównać i tabele płatności, i opinie o danym serwisie i sprawdzić jak działa support i wybrać.

[00:11:15.690] Minusem tych polskich systemów (tych najpopularniejszych w Polsce) jest to, że trzeba podpisać umowę - taką fizyczną. W sensie do podpisania umowy trzeba mieć już jakiś sklep; trzeba mieć już jakąś usługę, gdzie możesz to zintegrować. I to może być problematyczne, kiedy zaczynasz. Albo kiedy ci się spieszy. To chwilę zajmuje po prostu. Taka integracja, takie podpisanie umowy zajmie jakiś czas. Jeżeli ci się bardzo spieszy to prawdopodobnie te rozwiązania odpadają.

[00:11:58.660] Dodatkowo warto porównać też te systemy pod względem wygody użycia, bo nie wszystkie mają tak wygodnie, że kilka kliknięć - klikasz na ikonkę i robisz przelew. Jeden z tych systemów (nie pamiętam już jaki) ma coś takiego, że mimo, że jest ta ikonka banku, klikasz na ikonkę banku, to i tak musisz skopiować numer konta, skopiować tytuł przelewu. Sporo ręcznej roboty. W sensie jako kupujący. Sporo ręcznej roboty, to jest mało wygodne i prawdopodobnie odstrasza część użytkowników - no bo to jest jednak jak ręczne wykonywanie przelewu. Z tym, że tytuł przelewu musi się dokładnie zgadzać. To pod niektórymi względami jest nawet trochę gorsze od ręcznego robienia przelewów.

[00:13:03.050] No i właśnie wspomniałem ci, że do takich bramek płatności do takich operatorów płatności trzeba mieć jeszcze swój sklep. To jest dodatkowy koszt. Jeśli zaczynasz i nie planujesz mieć sklepu jest duża szansa, że takie sprawy odpadną, albo musisz kombinować na okrętkę, albo postawić jakąś stronę na szybko, żeby tylko było. Tylko do przyjmowania płatności. Albo musisz wybrać coś innego. Każde rozwiązanie jest w czymś dobre, w czymś gorsze. I tak naprawdę sam musisz porównać co jest lepsze, co jest gorsze. Wszystkie te ważne dla ciebie czynniki (czy to tabele płatności - prowizje, czy to wygoda użycia, czy to coś innego).

[00:13:52.710] Ostatecznie ty porównujesz. Ja Ci tylko zajawiam jakie są możliwości, jakie są metody.

[00:14:00.570] A tak to powiem ci o jeszcze jednej. Ta metoda powstała 11/12 lat temu i przez jakiś czas, przez ostatnie kilka lat był na nią ogromny hype. Teraz już trochę wszystko ucichło. Ale dalej widzę, że się prężnie to rozwija. O czym mowa?

[00:14:19.320] O kryptowalutach. Najpopularniejsza z nich, Bitcoin, jest bardzo ogromna. Tyle, że też bardzo prądożerna. Ale to najprawdopodobniej Cię nie dotyczy - ta prądożerność. A więc czym jest Bitcoin? W czym jest dobry? W czym jest kiepski? I do czego można go użyć? Jak można nim zapłacić?

[00:14:46.350] W skrócie, to jest waluta, która jest zabezpieczona przez użytkowników. Nie ma potwierdzenia w złocie, jak dawniej dolary (w tej chwili już nie, ale dawniej tak). Nie ma potwierdzenia w żadnym przedmiocie ze świata rzeczywistego. Tylko po prostu jest oparta na swoich użytkownikach. I niczym więcej. I wygodą jest to, że można z jednej strony świata na drugą stronę świata przesłać coś w kilkadziesiąt minut, względnie małym kosztem.

[00:15:23.570] Tyle, że ten mały koszt jest też względny. Im więcej jest warta ta waluta, tym przesłanie jest droższe. I to jest plus i minus. Plus jest taki, bo jak ktoś trzyma tego Bitcoina, no to wtedy wtedy po prostu zarabia. Może traktować to jako inwestycję.

[00:15:47.710] Z drugiej strony jeżeli ktoś chce używać tego do płatności, no to już gorzej. Bo do końca nie wie ile może za coś zapłacić. A przyjmujący do końca nie wie, za ile to coś sprzeda. Oczywiście są serwisy, które momentalnie zamieniają przesłane Bitcoiny na dolary, więc tutaj cena jest już stała, ale mimo wszystko na dłuższą metę trzymanie Bitcoina jest bardzo niepewne.

[00:16:19.740] I tutaj jest plus dla sprzedającego, bo kupujący nie może zrobić czegoś takiego jak Chargeback. Jeżeli coś prześle, jakieś pieniądze, no to już są u Ciebie na koncie, już są twoje.

[00:16:30.990] Minusem jest to, że te konta, te portfele powiedzmy, to są aplikacje - ciągi cyfr i liter. I jeżeli się ktoś pomyli w przesyłaniu, no to kasa albo trafi do kogoś innego, albo przepadnie. To jest i plus, i minus.

[00:16:54.720] A już parę razy to się potwierdziło na świecie, że taki Bitcoin jest świetny do przesyłania ogromnych sum pieniędzy, bo płacisz nie procent od przelewu (i nie od danej płatności), tylko płacisz stałą jakąś cenę. Dla mikropłatności to może być za dużo, dla ogromnych płatności, dla ogromnych przelewów, to mogą być może być 1 dolar 2 dolary. No i to się już opłaca.

[00:17:40.510] Zagrożeniem też jest to, że ta metoda płatności jest względnie niestabilna. Jest po prostu za świeża, żeby odpowiednio się ustabilizowała na rynku. I tak, jeżeli wystawisz tę metodę płatności, to istnieje względnie mała szansa, że ktoś z niej skorzysta.

[00:18:01.690] Z drugiej strony jeżeli celujesz w osoby nakierowane na nowinki technologiczne to ta szansa rośnie. To może być nawet wartość dodana. I w związku z tym, że to jest nowa technologia (właśnie niestabilna), no to część osób po prostu jara się nowinkami technicznymi i możesz te osoby bardziej zachęcić wystawiając tę metodę płatności. Przepuszczając ją jeszcze przez odpowiedni serwis, który momentalnie zamienia Ci na rzeczywistą gotówkę - czy to na dolary, czy na złotówki, czy na co sobie wybierzesz. No i spróbować.

[00:18:45.570] W zasadzie ciebie to nic nie będzie kosztowało, ale traktuj to póki co raczej jako dodatkowa metoda płatności, a nie główna. Jeżeli potraktujesz to jako główną, to może być ci ciężko cokolwiek sprzedać, bo takie Bitcoinu trzeba najpierw kupić w kantorze. Trzeba przelać na portfel. I dopiero potem kupujesz coś za to.

[00:19:11.020] Także póki co to jest tylko ciekawostka, ale warto mieć na tą technologię oko. Warto patrzeć jak się rozwija, bo w przyszłości, jak powstaną lepsze bezpieczniejsze… jak po prostu ta technologia się ustabilizuje to może być najlepsza metoda płatności. Najlepsza dla większości przypadków. A póki co jest względnie dobra metoda płatności, ale dla nielicznych przypadków.

[00:19:52.970] Jeszcze taka bonusowa metoda płatności, o której w sumie miałem nie mówić, ale tak mi się kojarzyło. Możesz w swoim sklepie wprowadzić coś takiego jak “eurogąbki”. Były na Naszej Klasie chyba, ale to jest po prostu jakaś cyfrowa waluta używana tylko przez Twój sklep. To jest jak bon do sklepu, jak wirtualny stan konta, karta lojalnościowa. W zasadzie jak ktoś kupi od ciebie tą inną walutę, “eurogąbki”, czy jakkolwiek to nazwiesz - to tylko u ciebie będzie mógł kupić. Dla ciebie to jest zysk, a tak to w sumie zazwyczaj średnio. Nie widzę, nie rozumiem do końca fenomenu tych kart lojalnościowych, itd. Także nie będę Ci więcej o tym opowiadał.

[00:20:52.030] Dobra będę kończył. Ja lecę, jest jakoś czternasta chyba… tak, jest czternasta za dwa. To było takie krótkie wprowadzenie do metod płatności. Jeśli temat cię interesuje to zagłębimy mi się trochę bardziej co i jak. I pamiętaj, że do większości metod płatności, do większości takich usług, powinieneś mieć jakiś sklep internetowy, koszyk internetowy. Coś takiego, z czym możesz to zintegrować. Bo jak nie to pozostaje Ci w zasadzie przelew, albo PayPal (Paypal’em też w miarę wygodnie się powinno).

[00:21:39.080] Daj znać, czy używasz jakiejś metody płatności, czy jakiejś używałeś. Czy już integrowałeś płatności ze swoim sklepem, ze swoją usługą. Jeśli tak, to napisz jakie. Daj znać w komentarzu, albo na maila. Chętnie porozmawiam. Jeśli oczekujesz bardziej zaawansowanych tematów, to też daj znać. Porozmawiamy na którymś odcinku vloga, albo w jakiejś innej formie (albo mailowo).

[00:22:09.950] A tymczasem, ja wrzucam na słuchawki książkę Blitzscaling, idę sobie trochę spacerować i wracam do domu. Miłej środy! Trzymaj się. Cześć.