Transkrypcja
[00:00:07.960] Cze艣膰. Jest wtorek, godzina 14:30, a my znowu idziemy porozmawia膰. I si臋 przej艣膰. A dzisiaj o czym? O sztucznej inteligencji. Ruszamy.
[00:00:32.360] A wi臋c sztuczna ineligencja. Z czym si臋 to je i dlaczego daje nie tylko mo偶liwo艣ci, ale te偶 zagro偶enia? I przede wszystkim, dlaczego to jest nie do ko艅ca 艣wiat jutra, ale te偶 ju偶 dzisiejszy?
[00:00:47.130] Jeste艣my na miejscu - tylko si臋 troch臋 przemieszcz臋 i ju偶 o tym porozmawiamy.
[00:01:15.850] Zacz臋艂o si臋 to jeszcze w ubieg艂ym stuleciu. Wszystkie te modele, te podstawy teoretyczne. Tylko, 偶e w艂a艣nie wtedy to by艂y dopiero podstawy teoretyczne. Praktyki jeszcze nie by艂o, bo by艂 jeden prosty pow贸d. Komputery nie by艂y wystarczaj膮co mocne na takie obliczenia; na tyle oblicze艅 potrzebnych dla sztucznej inteligencji. I w ci膮gu kilku dziesi臋cioleci temat troch臋 przycich艂. Te wszystkie podstawy teoretyczne by艂y, ale by艂y praktycznie nieu偶ywane, bo komputery by艂y za s艂abe.
[00:01:56.200] Kiedy te komputery sta艂y si臋 troch臋 mocniejsze, troch臋 podkr臋cono ich moc, troch臋 si臋 rozwin臋艂y, to na pocz膮tku tego stulecia zacz膮艂 si臋 boom na sztuczn膮 inteligencj臋, na uczenie maszynowe, na wszystkie te rzeczy, kt贸re wygl膮daj膮 na czary. Kt贸re zwyk艂y cz艂owiek, kt贸ry nie rozumie sztucznej inteligencji, uzna to za jak膮艣 magi臋. Za nierealne rzeczy. Po prostu nie b臋dzie wiedzia艂 - nie b臋dzie przypuszcza艂, 偶e komputery mog膮 a偶 tak dok艂adnie to wszystko przewidywa膰. Ale tak naprawd臋 czym jest ta sztuczna inteligencja?
[00:02:36.480] Bo du偶o si臋 o niej m贸wi, a tak naprawd臋 jak si臋 o niej m贸wi to bardzo rozmycie. Bez konkretnych przyk艂ad贸w najcz臋艣ciej. Bez tego czym ona jest. Tylko albo si臋 straszy, albo si臋 m贸wi, 偶e to s膮 ogromne mo偶liwo艣ci. Ale bez jakich艣 konkretnych przyk艂ad贸w. Bez jakich艣 fundament贸w, tylko wszystko jest takie rozmyte.
[00:03:10.090] Tak naprawd臋 ze sztuczn膮 inteligencj膮 spotykasz si臋 na co dzie艅. Mimo, 偶e nie musisz o tym wiedzie膰, to nawet w艂膮czaj膮c przegl膮dark臋, w艂膮czaj膮c internet wypisujesz co艣 pewnie w Google鈥檃ch. Wyszukujesz co艣 w internecie. I to Google w艂a艣nie stoi w wi臋kszej cz臋艣ci na sztucznej inteligencji.
[00:03:32.790] Dawniej, na samym pocz膮tku, by艂y to modele statystyczne i proste liczenie. Ta strona, kt贸ra jest najpopularniejsza, jest najwy偶ej w rankingu. A dzisiaj ju偶 zaszyto to w tym ca艂ym silniku wyszukiwania mas臋 sztucznej inteligencji. Mas臋 r贸偶nych modeli, w kt贸rych nawet tw贸rcy nie wiedz膮 do ko艅ca co si臋 dzieje. Bo oni wrzucaj膮 tylko dane, algorytm si臋 uczy i wypluwa jakie艣 wyniki.
[00:04:19.360] I tak sztuczna inteligencja przypomina troch臋 gr臋 w statki (w bardzo du偶ym uproszczeniu). Masz jak膮艣 plansz臋. S膮 gdzie艣 statki przeciwnika. I musisz tak celowa膰, 偶eby zestrzeli膰 wszystkie statki przeciwnika. Z tym, 偶e r贸偶nica polega na tym, 偶e komputer si臋 bardzo szybko uczy. Maj膮c odpowiedni膮 ilo艣膰 danych potrafi potem celowa膰 tak, 偶e za pierwszymi dwoma-trzema strza艂ami ju偶 odkryje twoje pozycje. Ju偶 b臋dzie wiedzia艂, gdzie dalej celowa膰.
[00:04:55.210] Dlaczego? Bo komputer bierze pod uwag臋 znacznie wi臋cej mo偶liwych opcji. Mo偶e przeliczy膰 na szybko znacznie wi臋cej prawdopodobnych scenariuszy, prawdopodobnych opcji i r贸偶nych parametr贸w. Od tego kim jeste艣, po to gdzie twoje poprzednie statki s膮.
[00:05:29.350] I troch臋 to przypomina zmasowany atak. Jakby wszystkie armie 艣wiata by艂y skierowane przeciwko tobie. Bo tak膮 moc obliczeniow膮 najcz臋艣ciej maj膮 komputery. Tyle danych maj膮 komputery, 偶e mog膮 miliardy opcji w sekundy, w minuty przeliczy膰. I z tego wyjdzie im wynik, kt贸ry prawdopodobnie przebije ci臋 w jakim艣 zadaniu, w kt贸rym z nimi rywalizujesz.
[00:06:05.760] Z drugiej strony to nie jest tak, 偶e te algorytmy s膮 dobre we wszystkim, 偶e 艣wietnie poradz膮 sobie w ka偶dej sytuacji. Ka偶dy algorytm jest z osobna trenowany w jednej, w膮skiej dziedzinie. Robi jedn膮 rzecz. Tak jakby艣 mia艂 m艂otek, 艣rubokr臋t. I m艂otech jest jednym algorytmem 艣rubokr臋t jest drugim algorytmem. I m艂otkiem nie za bardzo wkr臋cisz 艣rubki, a 艣rubokr臋tem nie za bardzo wbijesz gwo藕dzie. A z czego w og贸le jest zbudowana taka sztuczna inteligencja? Z czego s膮 zbudowane takie sieci? Przede wszystkim z tzw. perceptron贸w.
[00:06:47.250] To s膮 takie byty wzorowane na ludzkim m贸zgu, na neuronach. To sk艂ada si臋 z danych wej艣ciowych, jakiego艣 mno偶nika i wyj艣cia. I do takiego perceptrona wchodzi wiele liczb, s膮 mno偶one przez jaki艣 czynnik i wychodzi jedna. W zasadzie tyle. I tak w艂a艣nie jedna taka jednostka ma bardzo niewielk膮 moc bardzo niewielkie mo偶liwo艣ci. Ale tu chodzi o efekt sieciowy. Miliony, dziesi膮tki takich perceptron贸w 艂膮czy si臋 w ca艂膮 sie膰 i wtedy przetwarzanie robi si臋 ju偶 konkretne. Ju偶 pozwala na spore mo偶liwo艣ci. Pozwala na sporo rzeczy. A gdzie tu jest miejsce na uczenie si臋? Na uczenie si臋 takiej sieci neuronowej?
[00:07:44.020] Tutaj m贸wi艂em ci o tym mno偶niku. Ten mno偶nik jest w艂a艣nie czym艣 takim, co pozwala na uczenie si臋. Dzi臋ki temu mno偶nikowi sie膰 neuronowa mo偶e si臋 dostosowa膰. Bo mno偶y jak膮艣 liczb臋 przez inn膮 liczb臋 i z ka偶dym, z ka偶dymi danymi wyj艣ciowym (z ka偶d膮 rzecz膮, kt贸r膮 dostaje do nauki), sie膰 dostosowuje sobie te liczby, 偶eby by艂y takie, 偶eby pasowa艂y na wyj艣ciu. To s膮 miliardy oblicze艅, ale z du偶膮 ilo艣ci膮 danych, z du偶膮 ilo艣ci膮 odpowiednich danych (bo to jest wa偶ne - przy z艂ych danych sie膰 nauczy si臋 藕le).
[00:08:30.120] I tak z du偶膮 ilo艣ci膮 odpowiednich danych taka sie膰 b臋dzie 艣wietna w jakiej艣 konkretnej rzeczy. B臋dzie po prostu co艣 liczy艂a bardzo szybko, bardzo dobrze. I przyk艂adem takiego takiego efektu sieciowego mog膮 by膰 piramidy. Jeden cz艂owiek by ich nie zbudowa艂, ale tysi膮ce, dziesi膮tki tysi臋cy ludzi ju偶 tak. Ka偶dy mia艂 sw贸j wk艂ad. Ka偶dy z budowniczych mia艂 sw贸j wk艂ad.
[00:09:17.230] Tak w skr贸cie wygl膮da ta sztuczna inteligencja. Dzisiaj w 偶adnym razie nie b臋dziemy si臋 wkopywa膰 g艂臋biej, bo to zaj臋艂oby pewnie godziny. A poza tym nie mam na tyle przygotowanego tematu, 偶e po prostu bym ci臋 zanudzi艂.
[00:09:31.700] A co z tymi mo偶liwo艣ciami i zagro偶eniami? Sprawa wygl膮da tak - czy to Facebook, czy Google, czy jakakolwiek inna technologia zwi膮zana ze sztuczn膮 inteligencj膮 daje du偶e mo偶liwo艣ci. Bo z jednej strony dopasowuje content, dopasowuje tre艣ci, w艂a艣nie do ciebie. Nie do kogo艣 innego, nie do twojej dziewczyny, twojego s膮siada, twojej 偶ony, kogokolwiek. Tylko dok艂adnie do ciebie. Na podstawie wielu dziesi膮tek r贸偶nych parametr贸w ka偶demu serwuje inne tre艣ci. Z tym, 偶e tutaj pojawia si臋 pierwsze zagro偶enie. Je艣li tre艣ci s膮 dopasowane dok艂adnie do ciebie, to znacznie ci臋偶ej pozna膰 inny punkt widzenia. Tre艣ci zaczynaj膮 by膰 dopasowane do twojego 艣wiatopogl膮du. I pojawiaj膮 si臋 czy to p艂askoziemcy, czy kto艣 inny, kt贸rzy my艣l膮, 偶e 艣wiat jest p艂aski. Wszystkie artyku艂y, itd. potwierdzaj膮 ich tez臋, a nie mog膮 zobaczy膰 tej drugiej strony.
[00:10:48.070] To si臋 nazywa ba艅ka informacyjna. Ale to jest tylko jedno z zagro偶e艅. Bo tak naprawd臋 tak jak wczoraj m贸wi艂em w odcinku o grywalizacji (gdzie艣 tutaj si臋 pojawi), o tym, 偶e grywalizacja to jest tylko narz臋dzie. I to czy to jest dobre, czy z艂e zale偶y g艂贸wnie od tego, kto u偶ywa tego narz臋dzia. Tak jest w艂a艣nie ze sztuczn膮 inteligencj膮. Jak u偶yjesz to do dobrych cel贸w, no to jest dobre. Jak 偶yjesz do z艂ych, no to ju偶 gorzej. Tak samo jak z energi膮 nuklearn膮. S膮 elektrownie atomowe, ale s膮 te偶 bomby atomowe.
[00:11:34.540] A je艣li chcesz popr贸bowa膰 takiej sztucznej inteligencji na w艂asn膮 r臋k臋, na w艂asnej sk贸rze to jest dobra wiadomo艣膰. Jest masa r贸偶nych serwis贸w, narz臋dzi i us艂ug, kt贸re oferuj膮 sztuczn膮 inteligencj臋 na twoje potrzeby. Oferuj膮 r贸偶ne us艂ugi powi膮zane z sieciami neuronowymi, kt贸re wykonaj膮 za ciebie jak膮艣 prac臋. Kt贸re ci臋 wspomog膮: w Twoim biznesie, w twojej produkcji, w twojej firmie, czy nawet w 偶yciu.
[00:12:12.400] Og贸lnie nie b臋d臋 tego linkowa艂, bo za du偶o by tego by艂o, ale napisz w komentarzu jaka bran偶a ci臋 interesuje. W jakiej bran偶y dzia艂asz i jak膮 bran偶臋 chcia艂by艣 wzmocni膰 sztuczn膮 inteligencj膮? A postaram si臋 co艣 ci podes艂a膰. Wi臋kszo艣膰 takich serwis贸w ma te偶 darmowe plany, to mo偶esz po prostu spr贸bowa膰 bez 偶adnych przeszk贸d, bez 偶adnej straty. Potrzebujesz tylko troch臋 czasu i troch臋 ch臋ci do nauki. I tyle.
[00:12:49.850] I w sumie to ju偶 tyle na dzisiaj. Dzisiaj chcia艂em ci tylko tak zajawi膰 temat sztucznej inteligencji. Daj zna膰, czy taki temat ci臋 interesuje. To pewnie do niego wr贸cimy. Pewnie po troszku, po kawa艂eczku b臋dziemy si臋 wkopywa膰 g艂臋biej w temat sztucznej inteligencji. A tymczasem - jest 15:20, a ja id臋 pospacerowa膰 i wracam. Czas jeszcze co艣 porobi膰. Do zobaczenia jutro. Trzymaj si臋. Cze艣膰.